EOS MATRIX

Достапен интернетWi-Fi ЗонаКлиматизирано

  • Адреса: бул.Илинден 109 лок. 6
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7497 км
  • Локација: Комплекс Мида

  • Факс: 02 3200334
  • Работно време: Пон - Пет од 08:00 до 16:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1665132770_77.jpg?t=true&w=300&h=300


• Пренос на долгови: Овој термин се однесува на договор со кој доверителот направил пренос на едно од своите побарувања на друго лице. Страните вклучени во овој договор се: Отстапувач (првичен доверител) и Примач (нов доверител). Засегнатиот должник е трета страна во договорниот однос и не е потребна согласноста на истиот за преносот на долгот да биде валиден.
• Должник: Лице (или правен субјект) кое му должи стоки или пари на таканаречениот доверител врз основа на договорен однос.
• Доверител: Лица (или правни субјектти) кои доделиле паричен заем и/ или кои примаат долг од должник.
• Договорна страна: Лица или субјекти кои доброволно склучуваат договор со еден или повеќе субјекти и врз основа на тоа ги прифаќаат придобивките и обврските утврдени во спогодбата/ договорот.
• Краен рок: Ова е датумот до кој обврската мора да биде платена. Доколку не биде платена до овој датум, истата ќе се смета за неподмирена.
• Постапка за присилно извршување: Оваа постапка претставува регулиран процес со кој се применува државното законодавство со цел да се осигури дека на доверителот ќе му бидат обезбедени соодветните стоки/ парични средства доколку должникот не успее доброволно да ги исполни своите преземени обврски.
повеќе
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи