City clock tower


 • Address : dvor na Sultan-Muratova dzhamija
 • Place: Skopje
 • Distance: ≈7499 км
Categories:

monuments  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Photo of Location

  Photo & Video Galery

  Денешната стара железничка станица во Скопје почнала да се гради во 1937 година. Пред тоа на ова место се наоѓала железничката станица која била изградена уште во 1873 година, кога и бил воведен железничкиот сообраќај во Македонија.

  Камен-темелите биле поставени во 1937 година, а изградбата траела 3 години. Железничката станица била пуштена во работа во 1940 година и била најубава на Балканот во тоа време. Главниот влез на новоизградената железничка станица бил на улицата Крал Петар, а таа излегувала и на улицата Принц Ѓорѓе.

  Во крилата на зградата биле сместени канцелариите. На перонот, поплочен со најубави романски плочки, застанувале и продолжувале возовите кон Европа, а тука минувал и прочуениот "Ориент експрес". Во скопската Железничка станица, за 24 часа влегувале и од неа излегувале 24 возови. Просечно дневно пристигнувале 1.000 патници. Железничката станица, како главна сообраќајна установа на еден град, станала центар на изградбата на ново Скопје, во кое таа била столб околу кој се движел животот на градот.

  На 26 јули 1963 година, за време на катастрофалниот земјотрес што го зафати Скопје, е разурната и железничката станица.

  Денес, како потсетник на трагедијата во 1963, сеуште стои часовникот на железничката станица, застанат точно во времето кога удрил земјотресот - 05:17
  more
  Photo of Location
  Map

  Поскапе белиот и полубелиот леб на парче. Дел од компаниите го продаваат и за 10 проценти поскапо, наместо за 29 како досега, за 33 денари. Од Групацијата на ...
  сите 29 | | | веќе видена

  На 11 јуни 2024 година се одржа редовна седница на ИО за поставеноста на монетарната политика на Народната банка, на која беа разгледани најновите податоци и ...
  сите 71 | | | веќе видена

  Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во мај 2024 година, во однос на април 2024 година изнесува 0.9 отсто, објави Државниот завод за ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Login on Golden Page

  UsernamePassword  New user ? | Forgot your password? | Cancel