Përmendorja e Vasil Cakallarov


 • Adresa: kruzen tek kaj Katolicka crkva
 • Vendi: Shkup
 • Distanca: ≈7498 км
 • Lokacioni: Rrethrrotullimi te kisha Katolike
Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Васил Чакаларов (1874год - 1913год)е роден во селото Смрдеш, Костурско, Беломорскиот дел на Македонија.

  година. Во 1894 година Чакаларов влегол во судир со грчка учителка која била голем поборник за грцизмот и грчката пропаганда во Костурско, по што бил затворен во затвор во Корча, Албанија. Успеал да побегне од корчанскиот затвор и да се засолни во планинските предели на Корешта, Костурско. Со ова започнал авантуристичкиот дел во неговиот живот кој подоцна ќе го насочи кон ослободителното дело.

  Чакаларов брзо се приклучува на македонското национално ослободително и револуционерно движење, станува член на Врховниот македонски комитет (ВМК) каде ги остварил првите контакти со видни македонски дејци и револуционери помеѓу кои бил и Борис Сарафов.

  Чакаларов ја презел организацијата за пренос на оружје од Атина и Тесалија во Македонија. По ова бил поставен на чело на Костурскиот реон по што набргу Костурско ќе прерасне во најдобро организирана област.

  Чакаларов, заедно со Пандо Кљашев и Лазар Москов стануваат и симболи на македонската борба за самостојност и македонскиот непокор во овој дел на Македонија.

  Неговото спомен обележје за наоѓа на кружниот тек на ул.Митрополит Теодосиј Гологанов, близу Католичка црква во Скопје.
  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Време зa читање: 2 минути Аплицирање и добивање извештај од Кредитниот регистар дигитално е услуга којашто е достапна за граѓаните 24 часа, седум дена во ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Кога ќе ги споите пасиите за иновација и фудбал добивате уникатен интернационален стартап кој развива вештачка интелигенција за откривање млади таленти и ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj