Përmendorja e Shën Klimentit të Ohrit


 • Adresa: bul.Shën Kliment Ohridski
 • Vendi: Shkup
 • Distanca: ≈7499 км
Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Свети Климент Охридски (840 - 916, Охрид) — македонски светец и еден од учениците на светите браќа Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија. По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците и побарал спас во тогашна Бугарија.

  По барање на бугарскиот цар Борис I оди во Охрид, каде во 886 година ја формира Охридската книжевна школа или попозната како „Прв словенски универзитет“, од кој како подготвени излегле 3500 ученици. Тој е познат македонски и словенски учител.

  Св. Климент бил и првиот епископ словенски со титула епископ велички.

  Во чест на светецот, во Македонија и Бугарија многу училишта, улици и државни институции го носат неговото име. Најголемата црква во Скопје (соборниот храм) го носи името на Свети Климент, исто така бугарската антарктичка база, универзитетот во Битола, Софискиот државен универзитет и Националната и универзитетска библиотека на Македонија.

  Најголемиот дел од моштите се чува во Македонија на Плаошник, покрај тие во Македонија има мошти на Св. Климент во Бигорскиот Манастир,Во Митрополијата во Битола, Во Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Скопје и во Црква „Св. Климент Охридски“ - Скопје, и во Поречки Манастир Во црквата на Светите Седмочисленици во Софија (Бугарија).

  Возобновената Црква „Св. Пантелејмон“ - Плаошник во Охрид, на местото на книжевната школа формирана од св. Климент. Денес овде се положени моштите на св. Климент.
  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Народната банка изработи и воведе нова веб-услуга за автоматизирано преземање на податоците од Курсната листа, којашто веќе може да се користи напоредно со ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Сите клиенти кои ќе аплицираат за кредитна картичка од Халкбанк имаат можност да добијат 1.000 или 2.000 денари во вид на бонус поени на својата кредитна ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj