Përmendorja e imzot Dositejit


 • Adresa: Soboren hram Sv.Kliment Ohridski
 • Vendi: Shkup
 • Distanca: ≈7499 км
Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј II (роден 7 декември 1906 - Скопје, починал 20 мај 1981) е прв архиепископ Oхридски и Mакедонски на возобнената Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија и е наследник на Арсениј II.

  Целиот свој живот го посветил на службата на црквата. Будно го следел решението на македонското црковно прашање и вложувал максимален труд за негово разрешување преку обновата на Охридската архиепископија и создавањето на Македонската православна црква. На вториот црковно- народен собир, во октомври 1958 година, бил избран за поглавар на МПЦ во обновената Охридска архиепископија. Под негово раководство бил свикан Третиот црковно - народен собир, одржан на 18 јули 1967 година, на кој МПЦ е прогласена за афтокефална.

  Скулптурата на г.г. Доситеј е лоцирана во дворот на соборниот храм Св. Климент Охридски и е изработена од бронза.

  Споменикот е дело на академикот Томе Серафимовски.
  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Време зa читање: 2 минути Аплицирање и добивање извештај од Кредитниот регистар дигитално е услуга којашто е достапна за граѓаните 24 часа, седум дена во ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Кога ќе ги споите пасиите за иновација и фудбал добивате уникатен интернационален стартап кој развива вештачка интелигенција за откривање млади таленти и ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj