Përmendorja e Gjorçe Petrovit


 • Adresa: kruzen tek Gjorce Petrov
 • Vendi: Shkup
 • Distanca: ≈7494 км
Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Ѓорче Петров(2 април, 1865, с. Варош, Прилепско - 28 јуни, 1921, Софија, Бугарија)бил професор, публицист, историчар и идеолог на Македонската револуционерна организација. Се школувал во Прилеп, Битола, Солун и во Пловдив. Бил учител во Штип и Скопје каде соработувал со митрополитот Теодосиј Гологанов и ја поддржувал неговата идеја за возобновување на Охридската архиепископија.

  Основал повеќе револуционерни групи и кружоци на МРО (Штип, Битола, Прилеп, Охрид, Крушево, Кичево, Ресен, Леринско и Костурско). Член на Централен комитет на МРО. Учествувал на Солунскиот конгрес (1896) и бил еден од составувачите на Уставот и на Правилникот на ТМОРО.

  Бил задграничен претставник на ТМОРО, заедно со Гоце Делчев, во Софија (1897–1901).
  Во Илинденското востание предводел чета во Прилепско и во Мариовско. По востанието останал во Македонија и работел на обновувањето на организационата мрежа, учествувал на Прилепскиот, Струмичкиот и Рилскиот општ конгрес. На Рилскиот конгрес бил повторно избран за задграничен претставник во Софија.

  Во времето на Балканските војни и на Првата светска војна бил на служба во Серез, Битола и Драма.
  Член на Привременото претставништво на бившата ВМРО, противник на врховизмот и на делбите на Македонија на Версајската конференција.

  Убиен по наредба на Тодор Александров.

  Споменикот на Ѓорче Петров се наоѓа на кружниот тек во истоимената населба во Скопје.
  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Време зa читање: 2 минути Аплицирање и добивање извештај од Кредитниот регистар дигитално е услуга којашто е достапна за граѓаните 24 часа, седум дена во ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Кога ќе ги споите пасиите за иновација и фудбал добивате уникатен интернационален стартап кој развива вештачка интелигенција за откривање млади таленти и ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj