Përmendore Simfonia e Paqes


Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Симфонија на мирот претставува бронзена скулптура на 3 птици - гулаби кои стојат врз земјината топка. Се наоѓа во Скопје и е поставена во 2005 година.

  Оваа скулптура е посветена на жртвите на холокаустот во Македонија и според авторот таа е антитеза на ужасите на војната и на безумието што таа со себе го носи, на прогонствата и на стравот, на измачувањата и на смртта, како и на сите оние за човек недостојни состојби од времето кога човечноста била поразена, а од кое, како од отворената утроба на нашето сопствено крваво минато, се уште се шири гнасна реа.

  Автор на оваа скулптура е познатиот македонски вајар Томе Серафимовски.

  Скулптурата била поставена по повод денот на холокаустот на плоштадот Слобода во Скопје во спомен на депортацијата на скопските Евреи.
  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски, ја предводат нашата делегација, којашто учествува ...
  сите 120 | | | веќе видена

  Народната банка изработи и воведе нова веб-услуга за автоматизирано преземање на податоците од Курсната листа, којашто веќе може да се користи напоредно со ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj