MPC-Arkipeshkopia Sv. Kliment Ohridski


  • Adresa: bul.Partizanski Odredi 12
  • Vendi: Shkup
  • Distanca: ≈7499 км

  • Faksi: 02 3230685

/sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


Foto dhe video galeri

Каменот-темелник на Соборната црква е поставен во 1972 година, а осветувањето е извршено по повод 1150 годишнината од раѓањето на патронот Св. Климент Охридски, на 12 август 1990 година.

Во внатрешноста на црквата особено внимание привлекува иконостасот направен од дабово дрво. Отстапувањето од каноните е тоа што пророците, наместо во стоечка положба се насликани во седечка положба. Второ отстапување од црковните канони е што се оставени големи прозорци.

На 45 метри висока камбанарија што се наоѓа во дворот, лево од главниот влез на црквата, се поставени три камбани.

Во дворот на Соборниот храм на 12 август 2007 година е поставен споменикот на архиепископот господин господин Доситеј, првиот поглавар на возобновената Македонска православна црква.
më shumë
Mapa

Претпазливата монетарна политика и макропрудентата политика, како и зголемената транспарентност на Народната банка одиграа клучна улога во одржувањето на ...
сите 156 | | | веќе видена

Бизнис-климата во земјата е добра или многу добра, но има тренд на благо намалување на планираните инвестиции, а една од причините за тоа е недостигот на ...
сите 25 | | | веќе видена

Кинескиот град Шенжен забележа најбрз раст на милионери во изминатата деценија, а тој тренд ќе продолжи и во наредните години, покажа извештајот. Шенжен ...
сите 9 | | | веќе видена

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj