St.Spas (Sv.Spas)

Wi-Fi ZoneAirconditioned

  • Address : Makarije Frchkovski 8
  • Place: Skopje
  • Distance: ≈7499 км

  • Working Hours: Tue - Fri from 09:00 to 17:00
    Sat - Sun from 09:00 to 13:00

/sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


Photo & Video Galery

Црквата Св. Спас е еден од најзначајните споменици на културата во Скопје. Црквата е споменик на културата, заштитен со закон, а во нејзе се врши богослужба и верски обреди само за нејзиниот патронен празник Спасовден.

Во дворот се влегува низ тешката и опкована дабова порта и во него доминира едноставниот камен саркофаг во кого се сместени посмртните остатоци на големиот македонски револуционер и борец за слобода - Гоце Делчев.

Таа се наоѓа источно од тврдината Кале.
more
Map

Руската економија расте, војната во Газа е товар за околните земји, ЕБОР, која до четврток го одржува својот годишен состанок во Ереван, Ерменија, објави нови ...
сите 83 | | | веќе видена

Дигитализацијата, како една од приоритетните области на делување и платформата за забрзан економски раст на Македонија2025, беше една од темите во фокусот на ...
сите 104 | | | веќе видена

Откако пред нешто повеќе од еден месец, преку берзанска блок трансакција беа продадени акции за над два милиони евра на хотелиерската компанија ...
сите 18 | | | веќе видена

Според партиската програма на победничката партија, Македонија ќе има ниски даноци за граѓаните и за фирмите, но се најавуваат и ефективни мерки за зајакнување ...
сите 13 | | | веќе видена

Login on Golden Page

UsernamePasswordNew user ? | Forgot your password? | Cancel