МНТ-Македонски народен театар


  • Адреса: Иљо Војвода б.б.
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7499 км

  • Телефон 2: 02 3216725
  • Факс: 02 3216366
  • Работно време: Пон - Пет од 09:00 до 20:00
    Саб од 12:00 до 16:30

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1414583632_93.png?t=true&w=300&h=300


Фото и видео галерија

Основан со Одлука на Президиумот на АСНОМ од 31 јануари 1945 г, како драмски театар во истата зграда на предвоениот Народен театар „Крал Александар I“. Во текот на првите две сезони МНТ и функционира исклучиво како драмски театар. Во текот на наредните четири години театарот се доорганизирал: оперскиот ансамбл бил конституиран во 1947 година (првата оперска премиера, „Кавалерија рустикана“, е изведена на 9 мај 1947 г.), а балетскиот во 1949 (првата балетска премиера, „Валпургиска ноќ“ е изведена на 27 јануари 1949).

Ваквиот модел на театарска организација (драма-опера-балет, популарно наречен австроунгарски), е променет во 2004 година, кога МНТ го задржал драмскиот ансамбл, а операта и балетот станале посебна организација - Македонска опера и балет (МОБ).

МНТ работел во истата зграда до земјотресот од 1963, кога таа била тешко оштетена и подоцна урната. После ова, МНТ работел во привремениот објект Театар Центар, до изградбата на новата зграда на МНТ во 1980-тите.

Таа зграда денес ја користи Македонската опера и балет (МОБ), а од 2013 г. МНТ се вселува во одново изградената стара зграда на кејот „“ на реката Вардар.
повеќе
Мапа

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски, ја предводат нашата делегација, којашто учествува ...
сите 128 | | | веќе видена

Според истражувањето спроведено од Upwork минатата година, бројот на хонорарци во САД минатата година достигна највисоко ниво на сите времиња, скокајќи од 60 ...
сите 17 | | | веќе видена

Ова случување се одржува четврти пат по ред Доаѓа голем настан во светот на криптовалутите, а тоа е халвинг. Овој технички настан се случува на секои четири ...
сите 7 | | | веќе видена

Компанијата Netflix додаде импресивни 9,33 милиони платени корисници во првиот квартал од 2024 година, значително надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите ...
сите 18 | | | веќе видена

Добрата вест што ја носат статистичките податоци од Народната банка е дека во првите два месеци од оваа година паѓа просечната каматна стапка на новоодобрените ...
сите 24 | | | веќе видена

Иако звучи невозможно, постои работа која нуди 13-та и 14-та плата, на кои сигурно не би помислиле. Станува збор за работа во перална во Австрија, чии ...
сите 2 | | | веќе видена

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи