МНТ-Македонски народен театар


  • Адреса: Иљо Војвода б.б.
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7499 км

  • Телефон 2: 02 3216725
  • Факс: 02 3216366
  • Работно време: Пон - Пет од 09:00 до 20:00
    Саб од 12:00 до 16:30

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1414583632_93.png?t=true&w=300&h=300


Фото и видео галерија

Основан со Одлука на Президиумот на АСНОМ од 31 јануари 1945 г, како драмски театар во истата зграда на предвоениот Народен театар „Крал Александар I“. Во текот на првите две сезони МНТ и функционира исклучиво како драмски театар. Во текот на наредните четири години театарот се доорганизирал: оперскиот ансамбл бил конституиран во 1947 година (првата оперска премиера, „Кавалерија рустикана“, е изведена на 9 мај 1947 г.), а балетскиот во 1949 (првата балетска премиера, „Валпургиска ноќ“ е изведена на 27 јануари 1949).

Ваквиот модел на театарска организација (драма-опера-балет, популарно наречен австроунгарски), е променет во 2004 година, кога МНТ го задржал драмскиот ансамбл, а операта и балетот станале посебна организација - Македонска опера и балет (МОБ).

МНТ работел во истата зграда до земјотресот од 1963, кога таа била тешко оштетена и подоцна урната. После ова, МНТ работел во привремениот објект Театар Центар, до изградбата на новата зграда на МНТ во 1980-тите.

Таа зграда денес ја користи Македонската опера и балет (МОБ), а од 2013 г. МНТ се вселува во одново изградената стара зграда на кејот „“ на реката Вардар.
повеќе
Мапа

Претпазливата монетарна политика и макропрудентата политика, како и зголемената транспарентност на Народната банка одиграа клучна улога во одржувањето на ...
сите 106 | | | веќе видена

Дигитализацијата, како една од приоритетните области на делување и платформата за забрзан економски раст на Македонија2025, беше една од темите во фокусот на ...
сите 123 | | | веќе видена

Во златарниците сѐ е сјајно и преубаво, но накитот за најголем дел од народот е недостапен. Златно синџирче, нараквица, обетки и прстен некогаш беа ...
сите 3 | | | веќе видена

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи