Национална опера и балет


  • Адреса: Кеј Димитар Влахов б.б.
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7500 км


//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1414583089_49.png?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

Основана е во далечната 1945 година во рамките на тогашниот Македонски народен театар кој беше составен од драмски, оперски и балетски ансамбл, националната установа Македонска Опера и Балет (МОБ) е најголемата институција од областа на културата во Република Македонија.

Од тогаш до денес на сцената се изведени огромен број дела од светската оперско-балетска литература кои се на репертоарот на најголемите сцени во светот. При тоа се реализирани огромен број на гостувања на познати европски и светски уметници, и автори.

Во современи услови Македонската опера и балет ги интензивира своите програмски определби кои покрај класичниот репертоар, ги опфаќа сите современи музичко-сценски изрази, следејќи ги потребите на уметниците, но и на публиката кои имаат свој развоен пат. Во изминатиот период одржани се преку 350 претстави, со над 1600 учесници од целиот свет и посетеност од околу 800 000 гледачи.
повеќе
Слика од локација
Мапа

Народната банка изработи и воведе нова веб-услуга за автоматизирано преземање на податоците од Курсната листа, којашто веќе може да се користи напоредно со ...
сите 47 | | | веќе видена

Сите клиенти кои ќе аплицираат за кредитна картичка од Халкбанк имаат можност да добијат 1.000 или 2.000 денари во вид на бонус поени на својата кредитна ...
сите 17 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи ...
сите 24 | | | веќе видена

Одлична дивиденда ќе добијат акционерите на РЖ Техничка контрола. Компанијата која се занимава со физичко-хемиски и металуршки испитувања од областа на ...
сите 20 | | | веќе видена

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи