Драмски театар


  • Адреса: Шекспирова 15
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7497 км
  • Локација: Карпош 2 - Драмски театар

  • Телефон 2: 02 3063388
  • Работно време: Пон - Пет од 09:00 до 22:00
    Саб од 15:00 до 20:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1414584384_22.jpg?t=true&w=300&h=300


Театрот започнал како куклен/детски театар во рамките на Македонскиот народен театар (МНТ), која во 1946 година ја основал својата Куклена сцена. Во 1949 година, по неколку успешни куклени претстави, Куклената сцена при МНТ и официјално прераснува во Градски куклен театар, чиј прв директор е Лазар Балабанов.

Во сезоната 1957/58, театарот се реорганизира во Младинско-детски театар, кој своите претстави ги игра на две сцени: младинска и детска. Од 1960 година во театарот започнува да работи и вечерната сцена со прва претстава Доживувањата на Николетина Бурсаќ - премиера на 5 февруари 1960).

Од земјотресот во 1963 па се до 1965 година театарот нема своја зграда. Дури во 1965 година тој се вселува во сегашниот монтажен објект. Истата година театарот се преименува во Драмски театар.

Речиси во две наредни децении овој театар супериорно воспоставува битно поинакви професионални и естетски стандарди во македонската театарска практика, притоа афирмирајќи низа нови актерски, режисерски и авторски имиња.

До крајот на 2001 година Драмски театар има поставено 332 премиери и прикажано повеќе од 10.500 претстави.
повеќе
Мапа

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски, ја предводат нашата делегација, којашто учествува ...
сите 120 | | | веќе видена

Народната банка изработи и воведе нова веб-услуга за автоматизирано преземање на податоците од Курсната листа, којашто веќе може да се користи напоредно со ...
сите 18 | | | веќе видена

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи