Д-р Доневска Паца


  • Адреса: Јаким Стојковски 20
  • Место: Пробиштип
  • Оддалеченст: ≈7553 км

  • Телефон 2: 071 322760
  • Работно време: Пон - Пет од 08:00 до 20:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1630498001_61.png?t=true&w=300&h=300


ПЗУ”ДОНЕВСКА ДР. ПАЦА” од Пробиштип, започна со работа со самите почетоци на трансформацијата во областа на здравството во Македонија. Првите две години работеше како самостојна специјалистичка ординација по пневмофтизиологија, за да потоа се прошири во ПЗУ со амбуланта од општа медицина и специјалистичка ординација за белодробни заболувања, како што работи и денес.

Целокупната грижа околу пациентите кои матичен лекар избрале во ова организација, како и сите граѓани од Пробиштип и околината кои имаат здравствени проблеми од областа на белодробните заболувања, ја водат четири жени, под раководство на др.Паца Доневска.

Покрај секојдневната грижа за пациентите преку лекарски превентивни прегледи и прегледи на болни лица, континуирано се врши и здравствено воспитување на пациентите, домашни посети со домашно лекување.
Во специјалистичката ординација се користи современ ЕКГ апарат и апарат за функционално испитување на белите дробови, Ехотомограф сите неопходни за квалитетна дијагноза на лекарот и успешно лекување на пациентот.

ПЗО”Доневска др.Паца”од почетокот па до денес активно се вкучува во сите образовно-воспитни активности од областа на здравството во Пробиштип преку учество на лекарите во предавања и трибини во средните и основни училишта и на локалните телелевизиски канали.
Својата хуманост ја покажува и со редовната подршка на здружението на хендикепирани лица, спортски клубови и натпревари во градот и училиштата, екипите за прва медицинска помош и многу други културни и спортски активности.
повеќе
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи