Алфа импорт

Wi-Fi ЗонаКлиматизирано

  • Адреса: Источна Индустриска зона б.б.
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈1052 км
  • Локација: Складиште Туртел

  • Телефон 2: 075 435075
  • Факс: 02 3064404
  • Работно време: Пон - Пет од 08:00 до 16:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1473424907_35.png?t=true&w=300&h=300


Фото и видео галерија

ТЕРМОИЗОЛАЦИЈА


Knauf Програмата вклучува материјали за изолација, камена волна, стаклена волна, екструдиран полистирен (стиродур), експандиран полистирен (стиропор), полиуретан фургон, паропропусни водонепропусни кровни фолии и техничка изолација за цевки.

Камената минерална волна се употребува во изолација на коси кровови, меѓуспратни конструкции, надворешни ѕидови контактни фасади, надворешни ѕидови вентилирачки фасади, сендвич ѕидови, меѓуспратни конструкции помеѓу загреани простории, подови, преградни ѕидови во рамки на иста станбена единица, внатрешни меѓуспратни конструкции помеѓу незагреан простор и рамни кровови на загреани простории.
И камената и стаклената минерална волна припаѓаат на групата на минерална волна поради своето минерално потекло. Камената минерална волна е формирана од вулкански карпи доломит, дијабаз и базалт, а стаклената минерална волна е произведена од страна на стакло згура и песок.

КАМЕНА МИНЕРЛАНA ВОЛНА - кратки влакна, поголема густина на производот од 30 до 200kg/m3, висока сила на компресија, одличен абсорбер на енергијата на звукот, не-запалив материјал, запалива класа А1 , максимална работна температура 750 ° C., поголема отпорност на пожар, висока температура на топење, над 1000 ° C., пониска еластичност на материјалот, ниска цврстина на истегнување, голема отпорност на можните механички оштети при вградување.

СТАКЛЕНА МИНЕРАЛНА ВОЛНА - долги влакна, помала густина на производот од 11 до 45kg/m3, пониска цврстина, λ во граница од 0032 до 0.044w/mK, одличен абсорбер на енергијата на звукот, не-запалив материјал, запалива класа А1, максимална работна температура 230 ° C., отпорност на пожар, пониска точка на топење, околу 700 ° C., висока еластичност на материјалот, висока затегнувачка цврстина, отпорност на можните механички оштетувања за време на манипулирање.

Од наведените карактеристики на материјалите, можеме да заклучиме дека и камената и стаклената минерална волна обезбедуваат: топлинска изолација, ѕвучна изолација, заштита од пожар, долговeковен животен циклус на објектите, водоотпорност и паропропусност, отпорност на микроорганизми и хемикалии, притоа целосно се еколошки.

URSA програмата опфака топлинска и звучна изолација од минерална стаклена волна.
Ursa Glasswool е оптимално решение за пријатна клима на живеење во згради и притоа не е штетна за здравјето. Еластичните стаклени влакна преплетени во изолациски филц или плоча, обезбедуваат оптимална комбинација од топлинска и звучна заштита.

Ursa Glasswool се употребува во изолација на коси кровови, преградни ѕидови, плафони, спуштени плафони, плафони кон таванот, надворешни изолации, внатрешни изолации, подови со оптоварување и подови без оптоварување.

Стаклената волна на Ursa според европските класификации е незапалива и спаѓа под класата А.
повеќе

Видете ги нашите производи на
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи