Museum of city Skopje (Muzej na grad Skopje)

Wi-Fi ZoneAirconditioned

  • Address : Sv.Kiril i Metodij (M.H.Jasmin) b.b.
  • Place: Skopje
  • Distance: ≈7499 км
  • Location: Стара Железничка
Categories:

museums


  • Telephone 2: +389 2 3113609
  • Fax: +389 2 3115367
  • Working Hours: Tue - Sat from 09:00 to 17:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1414570492_67.png?t=true&w=300&h=300


Photo & Video Galery

Музеј на Град Скопје е сместен во центарот на градот. Основан во 1949 г.,а од 1970 г. Музејот е сместен во пренаменетиот дел од старата железничка станица која делумно била разурната во скопскиот земјотрес од 1963 г. Една третина од зградата, која останала релативно зачувана, денес е во функција на Музејот.

Оттогаш до денес како комплексен музеј тој ја поврзува дејноста на подрачјето на археологијата, историјата, етнологијата, уметничката историја на подрачјето на Град Скопје. Освен системските истражувања, прибирање, средување, заштита и чување, музејот врши и стручна обработка и научно проучување на музејскиот материјал како и негова јавна презентација преку тематски проекти и изложби во земјата и во странство.

Музејот поседува фонд од 21.950 музејски предмети распоредени по четири одделенија: археологија, историја, етнологија и историја на уметност.

„Прошетка низ минатото“ е постојана поставка во Музејот која го опфаќа периодот од Праисторија до почетокот на 20 век за Скопје со неговата околина. Во Старата скопска чаршија се наоѓаат депандансите на музејот, и тоа во Сули ан е сместена постојаната поставка за „Историјата на старата скопска чаршија“. „Меморијалниот музеј на Покраинскиот комитет на КПЈ“ и „Меморијалниот музеј на илегалната работилница за оружје од НОБ“.

Старата железничка станица во која се наоѓа музејот е прогласена за значајно културно наследство на Р.Македонија.
more
Map

Неизвесно е што ќе се случува со каматните стапки. Ако Европската централна банка почне да ја намалува каматната стапка тоа ќе има ефект и кај нас, меѓутоа ...
сите 68 | | | веќе видена

Веќе е кажано дека масерите во странство можат да заработат и до 7.000 евра месечно. Сепак, масажата на плажа носи и до 15.000 евра по сезона, што на многумина ...
сите 14 | | | веќе видена

Бизнис-климата во земјата е добра или многу добра, но има тренд на благо намалување на планираните инвестиции, а една од причините за тоа е недостигот на ...
сите 36 | | | веќе видена

Login on Golden Page

UsernamePasswordNew user ? | Forgot your password? | Cancel