Përmendore Çlirimtarët e Shkupit


Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Еден од најзначајните за македонската престолнина е Денот на ослободувањето, 13 Ноември 1944 година.

  Партизаните од 42-та и од 50-та Дивизија и од 16-та Македонска бригада се спуштиле од Водно во добро обезбедениот град, во кој непријателските војници ги обезбедувале поголемиот број улици и објекти. Настанале тешки улични борби, од кои најсилни биле кај Офицерскиот дом, поранешната учителска школа, поштата, хотелот „Македонија“ и кај други значајни објекти во кои Германците биле утврдени. Сепак борците истрајале и по деноноќни борби ги протерале и последните германски војници од градот. Утрото на 13 ноември со коњи промарширале низ градскиот плоштад каде што граѓаните ги поздравиле со цвеќиња.

  На овој ден им се оддава почит на 87 жртви и 1200 борци кои на 13 ноември 1944 година учествувале во неговото ослободување од германскиот окупатор.

  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски, ја предводат нашата делегација, којашто учествува ...
  сите 128 | | | веќе видена

  Ова случување се одржува четврти пат по ред Доаѓа голем настан во светот на криптовалутите, а тоа е халвинг. Овој технички настан се случува на секои четири ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Компанијата Netflix додаде импресивни 9,33 милиони платени корисници во првиот квартал од 2024 година, значително надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Добрата вест што ја носат статистичките податоци од Народната банка е дека во првите два месеци од оваа година паѓа просечната каматна стапка на новоодобрените ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Иако звучи невозможно, постои работа која нуди 13-та и 14-та плата, на кои сигурно не би помислиле. Станува збор за работа во перална во Австрија, чии ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Според истражувањето спроведено од Upwork минатата година, бројот на хонорарци во САД минатата година достигна највисоко ниво на сите времиња, скокајќи од 60 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj