Општа болница-Куманово


  • Адреса: 11-ти Октомври б.б.
  • Место: Куманово
  • Оддалеченст: ≈7509 км
Дејности:

болници


  • Телефон 2: 031 420676
  • Факс: 031 417090
  • Работно време: Пон - Пет од 07:00 до 20:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1691397251_97.png?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

Како самостојна болница функционира до крајот на 1962 година. Од 01.01.1963 година Општа болница и Дом за народно здравје се спојуваат во ЈЗО Медицински центар "Куманово" кој функционира до 31.08.2005 година. Со Решение на Министерството за здравство од 10.12.2004 година за пререгистрирање на дел од ЈЗО Медицински центар во ЈЗУ Општа болница од 01.09.2005 година ЈЗУ Општа болница "Куманово" функционира како посебно правно лице.

ЈЗУ Општа болница "Куманово" лоцирана е во центарот на градот Куманово на ул. "11 Октомври" бб. Болницата располага со простор од 56.757 м2 земјиште и голем број на објекти со корисна површина од околу 20.482 м2. Општина Куманово по својата географска положба се наоѓа во Североисточниот регион на РМ со најголем број на жители (105.484). Како регионална Болница пружа здравствена заштита и на жителите од општините Липково, Старо Нагоричане, Крива Паланка, Ранковце и Кратово. Вкупниот број на жители кои оваа Болница треба да ги опслужи според официјални податоци за сите споменати општини е 173.000 жители. Болницата има капацитет од 306 болнички кревети.

Јавната здравствена установа Општа болница " Куманово " - Куманово е Јавна здравствена установа со права, обврски и одговорности утврдени со Закон, Колективен договор, Статут и други општи акти. Општата болница во целокупниот промет со трети лица одговара со сите свои средства со кои располага. Основач на Општата болница е Владата на Република Македонија. Општа болница ја застапува и претставува директор. Со овластување на директорот Општа болница ја застапува и претставува работникот што ќе го овласти директорот.
повеќе
Слика од локација
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи